Finommotorika fejlesztése

A finommotorika szerepe

A finommotorika képessége tulajdonképpen a kisizmok használatát igénylő mozgásformák kivitelezését jelenti. Ilyen például az írás során az ujjak izmainak használata, ami rendszerint együtt jár a szem mozgatóizmainak használatával. A kezek használatának képessége az életkor előrehaladásával fejlődik.
A csecsemő először csak olyan egyszerű mozgásokra képes, mint kezével megragadni a csörgőt, azt rázni. Későbbi életkorban, a finommotorika képességének fejlődése során tudja majd a gyerek a ceruzát megfogni, írni, rajzolni, vagy begombolni a ruháját. Ez a képesség teszi lehetővé számára az egyre függetlenebb életmódot, az önállóságot az evésben, öltözködésben. Különösen fontos a finommotorika az írástanulás korszakában.
Ahogy fejlődik a gyerek finommotorika képessége, úgy lesz a kezdeti firkálásból később rendezett írás. Hároméves kor előtt a gyerekek firkálnak, majd köröket, keresztet, négyszögeket rajzolnak, és más hasonló geometriai formákat. Hároméves kor körül már sematikus arcformákat is rajzol, négyéves kor táján pedig az emberi archoz hasonló alakzatokat. Négyéves korban már kézzel és lábbal rendelkező embert rajzol, majd egy ötéves gyerek rajzában megjelenik a test is, és más elemek, mint például ház, állatfigura, csónak.

A jól fejlett finommotorika képessége nyilvánvalóan nagyon fontos a későbbi tanuláshoz, a gyerek szellemi fejlődéséhez. Ennek megvalósításában a szülőknek is óriási szerepük van. Összegyűjtöttünk olyan gyakorlatokat és eszközöket, amik ezt a fejlődést szolgálják.

Finommotorikát fejlesztő gyakorlatok

Bébi játékok

Azok a játékok, amiket a gyereknek az ujjaival és kezeivel kell használni a manipulációs gyakorlatok elvégzésére alkalmasak. Az ilyen gyakorlatok egyben a szem-kézkoordinációt is fejlesztik, mert a szem követi azt a mozgássort, amit a kéz végez. Csecsemők számára, a  csörgő és a  rágóka,  finommotorikát fejlesztő, manipulációs játéknak is tekinthető. A csörgő formája legyen olyan, hogy a csecsemő könnyen tudja megmarkolni, könnyedén tudja rázogatni, lengetni. Mivel a csörgő a mozgatásra hanggal reagál, így a csecsemő újra-és újra meglengeti azt, miközben kezének izmai aktívak a fogásban, karizmai pedig a folyamatos lengetésben. A rágóka vásárlásnál keressük a hűthető rágókát, ez fogzás idején enyhíti a bébi fájdalmait. A fürdést is szórakoztatóvá tehetjük  fürdőjátékokkal. A csecsemő ugyan még nem képes egyedül játszani, de a vízen úszó figurákat megpróbálja megfogni, szemével követi azok mozgását, így aktívan használja a kéz- és szem izmait.

Puzzle, kirakójáték

Tipegők, gyermekek között népszerű manipulációs játék a puzzle, vagy kirakójáték. A puzzle során a gyerek saját magát tudja kijavítani, mert egy bizonyos elem csak egy bizonyos módon illik a képbe, így a helyes mód megtalálása gyakorlatozást, folytonos önkorrekciót követel. A boltokban rengeteg féle puzzle játék kapható. Az kirakók elemének száma és nagysága dönti el, hogy milyen életkorban használható az adott puzzle. Kicsiknek ajánljuk a  fogós puzzle játékot, mert azt könnyebben tudják kézbe venni és beilleszteni. Saját magunk is tudunk puzzle játékot készíteni ezzel az ötletes  puzzle gyárral. Bármilyen képet ragasszunk a készletben levő hungarocell lapra és a puzzle nyomóval vágjuk részekre. Készen is vagyunk, indulhat az összerakás. Akár családi fotókból is készíthetünk kirakót. A puzzle nem csak a finommotorika képességet fejleszti, hanem a gondolkodást is, hiszen gondolkodni, koncentrálni kell ahhoz, hogy megtaláljuk a kirakó egyes elemeinek a saját helyét. Ez egyben a problémamegoldó képességet is serkenti, hiszen a kirakó összeállítása során minden egyes elem új probléma elé állítja a gyereket. A végén, amikor kész, összeállt a puzzle, óriási örömforrása is lehet a feladat sikeres teljesítése.

Csecsemőknél a puzzle-hoz hasonlóan működik a  formaillesztő játék, ahol valamilyen formájú üregen át kell bedobni a dobozba egy figurát. Itt is szerepe van a próbálkozásnak, a kísérletezésnek, a kézizmok használatának, a szemmozgásnak.

carioca kreatív szett színesceruzaCeruzák, kréták

A ceruza, kréta, zsírkréta, toll helyes fogásához szükség van a fejlett finommotorikára. Kisgyerekek számára fejlesztették ki a jól megfogható vastag filctollakat, ceruzákat, amikkel könnyebben firkálhatnak. A kéz méretéhez illeszkedő írószer azért is fontos, mert ha a gyerek nem tudja rendesen kézbe venni az írószert, ideges, dühös lesz, mert nem tudja megvalósítani, amit akar, elmarad az alkotás öröme. Az írószer megfelelő méretén kívül fontos a gyerekbútor megfelelő mérete. Írás, rajzolás közben ne mozogjanak a lábak, hanem stabilan álljanak a padlón.

Gyurmázás, ujjfestés

A gyurmázás nagyon jól fejleszti a kézizmokat. A gyurma összetömörítése és nyújtása intenzíven használja a kéz izmait, fejleszti a tapintást. Eleinte használjuk a gyurmázó szettekben található mintanyomókat, később készíttessünk a gyerekkel saját maga által kitalált figurát. Például készíttessünk félgömböt, vagy ahhoz hasonló alakzatot, ahogy sikerül, aztán adjunk a gyereknek vékony gyertyákat és kérjük meg, hogy nyomja a gyurmába. Kész is a saját gyertyatartó! Alakíthatunk erdőt, mezőt is. filo játékSzínes gyurmából formáztassuk ki a talajt, gyűjtsünk vékony gallyakat, virágokat és díszíttessük Rövid történeteket is hozzáköthetünk a kész gyurmafigurákhoz. Az ujjfestés hasonlóan intenzív finommotorika fejlesztő játék, ami egyben a kreativitásnak is nagy teret enged. A festés persze némi rendetlenséggel jár, de hát ez igazán megéri, amikor gyermekünk büszkén mutatja a kész festményt. Érzelmileg is fontos az így elért sikerélmény. A kézizmok és alkar izmainak erősítését szolgálja a szivacs-nyomós játék. Tegyünk két tálkát egymás mellé, az egyikbe töltsünk vizet, a másik maradjon üresen. Kérjük meg a gyermeket, hogy a szivacs segítségével tegye át a vizet az üres tálkába. Arra azért ügyeljünk, hogy ne nagyon sok vizet kelljen szivaccsal átmerni, mert a túl intenzív mozgástól görcsöt kaphat a gyerek keze.

műanyag óriásgyöngyök

Golyóvezetők, tüskejáték, gyöngyfűzés, fűzős játékok

A szem-kézkoordinációt remekül fejlesztő játékok a golyóvezetők, tüskejátékok, pötyi játékok, és a gyöngyfűzők. Mindhárom játék esetében az életkortól függ, hogy milyen méretű elemekből álló játékot választunk, de 3 év alatti gyereknek semmi esetre se adjunk gyöngyöt a kezébe. A golyóvezetőknél nem csak a golyó mérete, hanem a drótpálya íve, annak bonyolultsága is fontos. Tipegőknek olyan golyópályát vegyünk, amin a golyók mérete nagyobb, és a pálya íve egyszerűbb. Ezáltal könnyebben tudja a gyerek a golyót az ujjaival megfogni és a pályán vezetni. Nem csak a finommotorikát, hanem a kreativitást is fejlesztik a tüskejátékok. Már kétéves gyermekek számára is létezik tüskejáték, az olasz Quercetti cég jóvoltából. Itt a tüskék átmérője 3 centinél nagyobb, így nem könnyű szájba venni. A tüskejáték során nem csak a tüske kézbevételéhez szükséges a finommotorikai mozgás, hanem az alaplap lyukaiba való behelyezéshez is. Ha a játék során valamilyen mintát rakatunk ki a gyerekkel, még a problémamegoldó készséget is fejleszteni tudjuk. Különleges gyöngyfűző játéknak számít az 500 darabos Pop Arty gyöngyfűző. Ebben az olasz játékban a gyöngyöket nem valamilyen szálra kell felfűzni, hanem egymásba lehet pattintani. Óvodáskorú kislányok szép ékszereket is készíthetnek belőle. A fűzős játékok kemény munkára fogják a kéz és a szem izmait. Ezekből is sokféle létezik, az egyszerűbbtől a bonyolultabbig. Különösen ajánljuk a Filo nevű fűzős játékot, szintén Quercetti márka.

zoob építőjátékÉpítőjáték, konstrukciós játék

Az építőjáték mindig is népszerű alkotó játék, szabadon engedhető a fantázia. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy az elképzelt ház, vár, farm ne dőljön össze, amihez igen finom kézmozgásra van szükség. Egy év körüli gyerekek számára ajánljuk a Quercetti cég bébi építőit, amik különböző formátumú elemekből állnak, és az egyes részek láncformában építhetők egymásba. Itt is nagy szerepet kap a finommotorika és szem-kézkoordináció. Nagyobb gyerekeknek különösen hasznos a  ZOOB Junior és a ZOOB  építőjáték család többi tagja.

Homokozójáték

Melyik gyerek nem szeret a kertben, az udvaron, vagy a vízparton órákon át vödörrel, lapáttal, homokozó formákkal felszerelve építkezni? A homokozás a finommotorika fejlesztés egyik legkedveltebb formája. Amikor a gyerek vizet önt egyik vödörből a másikba, homokot tölt lapáttal a vödörbe, vagy a homokozó formából próbálja a homokot kiügyeskedni a földre, nagyon intenzíven használja ujjainak és alkarjának a kisizmait, és erőteljesen koncentrál a folyamatra. Miközben izmai keményen dolgoznak, ő arra figyel, hogy sikerüljön elérni a célját, épüljön fel a vár, vagy készüljön el a homok süti. Vegyünk neki különböző formájú homokozókat, melyek segítségével egész történeteket rakhat ki. Sokféle állatos, fagyis, váras, járműves formájú homokozó kapható. Ha a szülő is részt vesz a homokozásban, az építésen túl szó eshet a mennyiségről (kevesebb-több), a méretről (kisebb-nagyobb), a színekről, formákról. A homokmalom vagy vizmalom mozgása külön érdekességet rejt. A vízmalom fürdőjátéknak is izgalmas!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft