Hízókúra és stressz?

Hízlal-e a stressz?

A 2017/2018. tanévben negyedik alkalommal végezték el a tanulók egészségközpontú fittségi állapotának felmérését ( NETFIT teszt) egységes módszertan mentén minden magyar köznevelési intézményben. Az tanulmány összefoglaló részében ez olvasható:

„A vizsgált 5–12. évfolyamos (10–18 éves) tanulók 25,8%-a (fiúk 28,2%-a és a lányok 23,3%-a) került a túlsúlyos (fejlesztés szükséges) vagy elhízott (fokozott fejlesztés szükséges) kategóriákba. Összehasonlítva az adatokat a 2014/2015. tanév eredményeivel ez azt jelenti, hogy átlagosan 1,6 százalékponttal nőtt a magas BMI-vel rendelkezők aránya.”

Ennek a nem túl fényes eredménynek biztosan számos oka van, mozgáshiány, egészségtelen táplálkozás, stb. Vajon milyenek a mindennapjai annak az embernek, aki tudja, érzi, hogy kövér, zavarja is a saját ducisága és emiatt stresszben van?

Akkor most vizsgáljuk meg a stressz oldaláról a kérdést. Először nézzük meg, mi is a stressz. A Wikipédia stresszről szóló oldala elég részletesen ismerteti a témát, érdemes elolvasni.

És tényleg hizlal a stressz!

Minket most a stressz hizlaló hatása érdekel, mert bizony a túlsúly egyik oka a folyamatos feszültség érzése. Eleinte ugyan étvágytalanságot okoz, de a krónikus stressz egy idő után éppen növeli az étvágyat. Szép kerek has a látható eredmény!

Ennek az oka a szervezetünk “küzdj vagy fuss” válaszában keresendő. Ez tulajdonképpen a túlélés modellje. Ha elérünk egy bizonyos stressz szintet, a szervezet azt teszi, amit helyesnek lát. Evésre késztet. Azt hiszi, hogy a stressz miatt kalóriákat használtunk el, amit pótolni kell.
kortizol-szerepe-a-hizasban
Amikor feszültek vagyunk növekszik a kortizol nevű stressz hormon. Ha a feszültség folyamatos, a helyzet evési kényszerhez vezethet, és kifejezetten a hasra rakódik le a zsír. Ráadásul növeli az inzulin szintet is, csökkenti a vércukrot és elkezdünk édes, zsíros dolgokra vágyni.

Mi a végső eredmény? Stressz ─ emelkedő kortizol szint ─ növekvő étvágy ─ kövérebb has. Nem is beszélve a stressz által okozott számtalan más egészség károsodásról.

Tippek a stressz csökkentésére

joga-stressz-oldasa
Elég egyértelműnek tűnik, hogy a krónikus stressz okozta súlygyarapodást a stressz csökkentésével lehetne megakadályozni. Mit tehet az egyén ennek érdekében?

  • Mozogjon: a rendszeres sportolás megakadályozza az elhízást, megtartja az izom és zsírszövet helyes arányát. Azonban ne vigye túlzásba. A nagyon intenzív mozgás ugyanis szintén emeli a kortizol szintet. Ne utánozza az élsportolók mozgását, rájuk külön figyelnek a sportorvosok!
  • Meditáljon: nem mindenki tud ráhangolódni a jógára, de akinek sikerül, csak jól jár. A jóga vagy a tai-chi jót tesz a léleknek, eltereli az agy figyelmét a jutalomszerű étel, például az édesség iránti vágyról.
  • Beszélgessen valakivel: mindig nagy segítség, ha a problémánkat meg tudjuk valakivel beszélni. Ha nagyon erős vágyat érez a nassolás után – és valójában nem éhes, az evés csak a stressz csökkentését szolgálná – hívjon fel valakit telefonon.
  • Olvasson, írjon: vegyen elő egy könyvet, vagy bármilyen olvasnivalót és azzal kösse le a figyelmét. Próbálja meg az írást: vesse papírra, számítógépre a gondolatait, érzéseit, írja ki magából az evés utáni vágyat. Írja le mi történt közvetlenül előtte. Később érdekes olvasmány lehet egy-egy ilyen “napló bejegyzés”.
  • Hallgasson zenét: remek megoldás az is, ha meghallgatja kedvenc zenéjét és közben próbál ellazulni. A zenére figyeljen, ne engedje elkalandozni a gondolatait és visszatérni az evésre. Persze közben ne egyen!
  • Aludjon eleget: a kialvatlan ember szervezete eleve feldúlt, működése hektikus. Amennyire csak teheti, aludjon rendszeresen és eleget.

Időnként mindannyian stresszel küzdünk, feszültek vagyunk, tőlünk független okok miatt. Az viszont rajtunk múlik, hogy képesek vagyunk-e a lehető legjobban uralni a feszült helyzetet. Az evés iránti fokozott vágy, a hízáshoz vezető út leküzdése tökéletes első lépés.

Lejegyezte: Mihály Katalin

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft